Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest jedną z największych atrakcji Ziemi Kłodzkiej i staramy się cyklicznie zapraszać podopiecznych „Jagusi” do jego zwiedzania. Tym razem było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Dolnośląskiego, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

To w tym muzeum dowiemy się kto i kiedy wynalazł papier, z  czego  był wytwarzany i jak to wszystko zmieniało się na przestrzeni lat. Na pytanie z czego robi się papier, pewnie większość z nas odpowie, że z drzewa. I rzeczywiście  tak jest, ale dopiero od roku 1844. Wcześniej powstawał z różnego rodzaju włókien roślinnych, szmat czy starych sieci rybackich.

Tu poznamy także proces powstawania papieru i zobaczymy jakie maszyny proces ten ułatwiały. Dowiadujemy  się, że onegdaj wytworzenie choćby kartki papieru wymagało bardzo ciężkiej i wyczerpującej pracy.

O tym skąd bierze się papier i jak go wytwarzano dowiedzieliśmy się w teorii, a później nadszedł czas na praktyczne zdobywanie wiedzy 🙂. Jest to zdecydowanie ta część, na którą z niecierpliwością czekają dzieciaki. Jadąc do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju dzieci zastanawiały się jak można wyprodukować swój papier i jak to wszystko wygląda. Na miejscu uzyskały wszystkie informacje i przy pomocy bardzo miłego personelu, dzieci miały możliwość stworzyć swoje kartki papieru dokładnie w taki sposób, jak robiło się to kilkaset lat temu. U nas do wyboru były szablony w kształcie serduszka i prostokątne 🙂. Po przygotowaniu się do warsztatów dzieciaki zaczęły pracę. Trzeba było samodzielnie nabrać masę celulozową na sitko, poczekać aż spłynie woda i przełożyć do przeschnięcia, następnie trzeba to odcisnąć z wody. Do produkcji papieru czerpanego jest potrzebne naprawdę bardzo dużo wody. Kiedy pozbędziemy się wody z naszych kartek, będą one dużo chudsze niż początkowo i wtedy możemy nasze własnoręcznie stworzone kartki zabrać do domu 🙂.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju przygotowane jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest to jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić 👍🙂.

Dzień dziecka na wycieczce edukacyjnej
Skip to content